Biyografi

Arda Karakaya, 1991 yılında Ankara’da doğdu. İlk keman derslerine 9 yaşında Alaaddin Canbay ile Van’da başladı. 2002 yılında Ankara Devlet Konservatuvarına girerek Reyyan Yücelen Başaran ile eğitimine devam etti. 2011 yılında lisans eğitimini, sınıf atlayarak, keman sanat dalı birincisi olarak bitirdi. Mezuniyet sonrası çalışmalarına Avusturya’da Universität für Musik und darstellende Kunst Graz’da Silvia Marcovici ile devam etti. Daha sonra, Ankara’da Ildiko Moog ile çalışmalarını sürdürdü.

Cihat Aşkın’ın kemana başladığı ilk yıllardan itibaren desteklediği Arda Karakaya, eğitim hayatı süresince Joshua Epstein, Alexander Vinnitski, Mincho Minchev, Lutsia İbragimova, James Buswell gibi pek çok sanatçı ile çalıştı. Hacettepe Gençlik ve Akademik Senfoni Orkestraları ile solist olarak konserler verdi. 2012’de Fransa’daki Eurochestries Festivali’nde Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak verdiği konser, Fransız basınında övgüyle yer aldı.

2015-2017 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak keman dersleri verdi.

Arda Karakaya, Londra Kraliyet Müzik Okulunda, ABRSM uluslararası tam bursu ile Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “Genç Yetenekler Projesi ” kapsamında dünyaca ünlü keman pedagogu Itzhak Rashkovsky ile çalışmaktadır. 2017 yılı itibarıyla Çev Genç Yetenekler Projesinin ana sponsoru Qnb Finansbank tarafından da desteklenmektedir.